معرفی کتاب: مقدمه‌ای بر دیداری‌سازی اطلاعات

یکی از شرکت‌کنندگان هشتمین دوره کارگاه تحلیل شبکه اجتماعی در ایرانداک آقای حمید احمدی دانشجوی دوره دکتری علم اطلاعات و دانش‌شناسی در دانشگاه شهید چمران اهواز بودند که لطف داشتند و کتابی که به تازگی ترجمه کرده بودند را به بنده هدیه دادند. دیداری سازی در ترجمه واژه Visualization به کار رفته است که در مطالب قبلی در این وبسایت مصورسازی را برای آن به کار برده‌ایم. در این مطلب معرفی مختصر ایشان درباره این کتاب ارائه شده است و همچنین تجربه بررسی مختصر این کتاب توسط بنده نیز در انتها درج شده است، آقای احمدی در معرفی کتاب گفته‌اند:

طرح جلد کتاب مقدمه‌ای بر دیداری سازی اطلاعات
طرح جلد کتاب مقدمه‌ای بر دیداری سازی اطلاعات

کتاب ترجمه شده با عنوان : مقدمه ای بر دیداری سازی اطلاعات ، توسط ریکاردو مازا در سال 2008 با عنوان: introduction to information visualization منتشر شد .

این کتاب در زمستان 1392 توسط دکتر فریده عصاره با همکاری دانشجویان دکتری گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید چمران ( ماریا نصیری، سپیده قلمباز، مژگان قاسمی، حمید احمدی) ترجمه شده و توسط انتشارات سپهر دانش در همدان و در  8 فصل است منتشر شده است، عناوین این فصول عبارتند از :

• مقدمه ای بر نمایش دیداری
• تشکیل بازنمایی‌های دیداری
• ادارک
• تحلیل چند متغیری
• شبکه‌ها و سلسله مراتب‌ها
• شبکه جهانی
• تعاملات
• ارزیابی

این کتاب با یک روش ساده و دقیق به شرح چنین مفاهیمی می پردازد. علاوه بر این ایجاد یک مرجع برای موقعیت‌هایی را مورد هدف قرار می‌دهد که نمایش گرافیکی اطلاعات تولید و ساده شده توسط کامپیوتر بتواند در انجام تجزیه و تحلیل‌های اکتشافی درباره داده‌ها، ایده‌ها یا مفاهیم ارتباطی به طور مؤثر مفید باشد.
فصل پنجم این کتاب بطور اختصاصی به شبکه‌های اجتماعی و مفهومی اختصاص دارد که برای کسانی که علاقمند به موضوع هستند بسیار مفید خواهد بود در این بخش مطالبی مانند داده‌های شبکه‌ای، نقشه‌های مفهومی و نقشه‌های ذهنی، گراف‌ها، داده‌های سلسله مراتبی و انواع شبکه‌های مفهومی و اجتماعی دیده می‌شود.

از میان فصول کتاب فصل پنجم بیش از همه و به تناسب حوزه تخصصی و علمی‌ام توجه‌ام را جلب کرد، در این فصل که «شبکه‌ها و سلسله‌مراتب‌ها» نام دارد از انواع مختلف گراف‌هایی که برای نمایش ارتباطات و داده‌های رابطه‌ای استفاده می‌شوند سخن گفته شده است. در خصوص فنون مختلف برای کاهش پیچیدگی گراف‌ها و آشکارترشدن آنها برای مخاطبان نظیر به حداقل رساندن تعداد خطوط ارتباطی متقاطع و جلوگیری از روی هم گذشتن خطوط در گراف، حذف ارتباطاتی که به تناسب مسئله تحقیق اهمیت کمتری برای ما دارند، استفاده از نمایش‌های جغرافیایی مانند مصورسازی داده‌ها بر روی نقشه و یا مواضع طبیعی (مانند ترسیم ارتباطات میان مراکز استان‌های کشورمان بر روی نقشه ایران که نمونه‌ای از آن را در زیر مشاهده می‌کنید که فهم اطلاعات و تفسیر آنها را ساده‌تر می‌کند)، و بهره‌گیری از گراف‌های سه بعدی و همچنین سلسله‌مراتب‌ها (یا Hierarchy) از نمونه‌های تلاش برای شفاف‌ترسازی نمایش اطلاعات رابطه‌آی در قالب گراف است.

نمونه مصورسازی داده‌ها بر روی نقشه ایران
نمونه مصورسازی داده‌ها بر روی نقشه ایران

در معرفی این کتاب در وبسایت آمازون چنین نوشته شده است:

Information Visualization is a relatively young field that is acquiring more and more concensus in both academic and industrial environments. ‹Information Visualization› explores the use of computer-supported interactive graphical representations to explain data and amplify cognition. It provides a means to comunicate ideas or facts about the data, to validate hypotheses, and facilitates the discovery of new facts via exploration.

This book introduces the concepts and methods of Information Visualization in an easy-to-understand way, illustrating how to pictorially represent structured and unstructured data, making it easier to comprehend and interpret. Riccardo Mazza focuses on the human aspects of the process of visualization rather than the algorithmic or graphic design aspects.

کتاب دیگری که توسط خانم دکتر فریده عصاره پیش از این منتشر شده بود نیز علم‌سنجی و دیداری‌سازی اطلاعات نام دارد که در زیر طرح جلد آن را مشاهده می‌کنید.

علم‌سنجی و دیداری‌سازی اطلاعات
علم‌سنجی و دیداری‌سازی اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s