جلسه دوم از هفتمین دوره کارگاه تحلیل شبکه اجتماعی برگزار شد

روز چهارشنبه هفتم آبان ۹۳، جلسه دوم از هفتمین دوره کارگاه تحلیل شبکه اجتماعی از ساعت هشت تا چهار عصر در محل سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور برگزار شد. گزارش جلسه اول از هفتمین دوره کارگاه در این لینک قابل دستیابی است.

.

جلسه دوم از هفتمین دوره کارگاه تحلیل شبکه اجتماعی ۱

در این جلسه ابتدا خلاصه‌ای از مباحث نظری و مفاهیم و روش تحقیق که در جلسه اول مطرح شده بود ارائه گردید، سپس، در ادامه‌ی معرفی نرم‌افزارهای مختلف شامل نودایکس‌ال، گفی و یوسی‌نت، در جلسه دوم نرم افزار پاجک و ویژگی‌های آن عنوان گردید. با توجه به اینکه هدف از جلسه دوم توانمند‌سازی شرکت‌کنندگان کارگاه جهت استفاده از نرم افزار پاجک در تحقیقات خودشان است، بخش‌های مختلف این نرم‌افزار و منوها و قابلیت‌های آنها به طور مفصل مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در بخش انتهایی فهرست منابع مطالعاتی فارسی و انگلیسی موجود در زمینه‌ی تحلیل شبکه اجتماعی به شرکت‌کنندگان معرفی گردید.

.

سپس نمونه‌های داده که برخی از شرکت‌کنندگان به عنوان تکلیف عملی کارگاه ارائه کرده بودند و گراف‌های خام حاصل از این داده‌ها نمایش داده شد که افراد بر اساس مسائل تحقیقاتی شخصی خود با خروجی نرم‌افزار آشنا شوند. سپس نرم‌افزارهای موجود برای آماده‌سازی داده‌ها و تبدیل آنها به فرمت ورودی پاجک معرفی و استفاده عملی از آنها به صورت مرحله به مرحله و با استفاده از داده‌های نمونه ارائه شده به شرکت‌کنندگان آموزش داده شد. نرم‌افزارهایی مانند اکسل تو پاجک و تکست تو پاجک که امکان تبدیل داده‌ها از فایل اکسل و یا تکست را فراهم می‌آورد. ملاحظات کار با داده‌های فارسی و استفاده از یونی‌کد یو‌تی‌اف۸ برای داده‌های فارسی (که در این مطلب قبلا شرح داده شده است) به صورت عملیاتی مطرح شد که از مشکلات آینده کار با داده‌های فارسی جلوگیری به عمل آید.

.

جلسه دوم از هفتمین دوره کارگاه تحلیل شبکه اجتماعی ۲

سپس نحوه کار با نرم‌افزار پاجک که یکی از قوی‌ترین نرم‌افزارهای موجود از نظر سرعت و امکان تحلیل داده‌هایی با تعداد بسیار زیاد است به صورت تعاملی و کار با نمونه داده‌ها شرح داده شد. در این بخش اضافه‌کردن ویژگی‌های اسمی و ترتیبی یا عددی و نسبی با بهره‌گیری از پارتیشن و وکتور در این نرم‌افزار جهت غنی‌تر کردن تحلیل‌ها بررسی گردید و مفاهیم زیر بر روی داده‌های نمونه پیاده شده در هر مرحله به شرکت‌کنندگان فرصت داده شد خودشان بر روی لپ‌تاپ شخصی‌شان تجربه پیاده سازی این مفاهیم و نیز شرح و تفسیر آن را داشته باشند و آمادگی کافی جهت استخراج نتایج و گزارش‌نویسی در آینده را به دست آورند.

 • درجه و انواع آن شامل (indegree و outdegree و درجه به طور کلی)
 • مفهوم درجه نرمال شده (Normalized Degree) و سهم هر فرد از کل ارتباطات موجود
 • استخراج ویژگی‌های توصیفی کل شبکه شامل تعداد خطوط و ارتباطات، تعداد دورها، وزن روابط و جدول فراوانی چگونگی توزیع آنها
 • انسجام (Density) و نحوه به دست آوردن میزان انسجام شبکه و تفسیر آن
 • پارتیشن و وکتور (Partition & Vector) و چگونگی بهره‌گیری از آنها در تحلیل و استخراج نتایج
 • مرکزیت در شبکه و انواع آن شامل
  • مرکزیت بینابینی (Betweenness Centrality)
  • مرکزیت نزدیکی (Closeness Centrality)
 • پیدا کردن مولفه‌های زیرمجموعه شبکه شامل مولفه‌های قویا مرتبط (Strongly Connected Components) و مولفه‌های ضعیفا مرتبط (Weakly Connected Components)
 • مرجع و اقتدار (Hub & Authorities) و نحوه به کارگیری آن در تحلیل شبکه‌های مختلف
 • روش شناسایی زیرگروه‌های همبسته بر اساس k-Core و چگونگی تفسیر نتایج آن و استخراج زیرمجوعه مورد هدف از شبکه کل

.

همچنین چگونگی ذخیره خروجی‌های به دست آمده به صورت خروجی عددی و جدول، گراف کل، گراف‌های زیرمجموعه و شفاف‌سازی گراف‌ها و تفسیر بیشتر با بهره‌گیری از لی‌اوت مناسب سوال تحقیق و نیز استخراج داده‌ها به اکسل و تفسیر آنها به طور کامل مطرح شد.

.

در صورت تمایل به شرکت در دوره‌های آتی کارگاه تحلیل شبکه اجتماعی می‌توانید به این لینک مراجعه و علاقمندی خود را اعلام نمایید.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s