شبکه‌های اجتماعی مجازی و سبک زندگی جوانان

مقاله شبکه‌های اجتماعی مجازی و سبک زندگی و اوقات فراغت جوانان در کنگره ملی دانشگاه شیراز و وزارت ورزش و جوانان توسط علی‌اکبر اکبری‌تبار ارائه گردید.

.

در روز چهارشنبه 23 مرداد 92 مقاله‌ای با عنوان شبکه‌های اجتماعی مجازی و ارتباط آن با سبک زندگی و اوقات فراغت جوانان در کنگره‌ی ملی که توسط اداره کل ورزش و جوانان شیراز و با همراهی پژوهشکده علوم اجتماعی دانشگاه شیراز برگزار گردید به صورت شفاهی توسط علی‌اکبر اکبری‌تبار ارائه شد. در ادامه چکیده این مقاله ارائه شده است و در انتهای متن نیز فایل دانلود پاورپوینت ارائه و اصل مقاله برای دانلود مخاطبان علاقمند قرار داده شده است.

.

در ابتدای این سخنرانی اکبری‌تبار گفت: «بسیار خرسند و خوشحالم از اینکه در این کنگره در اغلب مقالات ارائه شده قبلی به اهمیت فضای مجازی و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مجازی اشاراتی گردید که باید به عنوان یک متغیر کلیدی در سبک زندگی جوانان و چگونگی گذران اوقات آنها بدان توجه گردد، اما لازم به تذکر است که نباید به طور کلی در خصوص فضای مجازی و اینترنت سخن به میان آوریم، زیرا همانطور که در اسلایدهای زیادی از ارائه بنده ذکر شده است، شبکه‌های اجتماعی مجازی فقط یک گونه از رسانه‌های اجتماعی هستند و حتی هر کدام از این شبکه‌ها نیز بر اساس ویژگی‌ها و سناریوی متفاوتی که دارند، تجربه‌ی کاربری و نیز چارچوب رفتار متفاوتی ایجاد می‌کنند که نیازمند توجه متفاوت است، و نیز بر اساس نردبان فعالیت و استفاده از فناوری‌های اجتماعی، باید اشاره کرد که کاربران به یک میزان در رسانه‌های اجتماعی فعالیت و مشارکت ندارند و تفاوت‌های عدیده‌ای در میان گروه‌های تولید‌کنندگان محتوا تا مصرف‌کنندگان و یا ناظران وجود دارد که لازم است به این موارد نیز توجه گردد و از سوی دیگر فقط از طریق روش پیمایش و طراحی پرسشنامه نمی‌توان به مطالعه این موضوع و فعالیت‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی پرداخت زیرا نواقص و کم و کاست‌هایی را به تحقیق وارد می‌کند که نیازمند اتخاذ رویکردی متفاوت متناسب با ویژگی‌های این فضای نوپدید و در حال گسترش است. و سپس به فراتحلیل انجام شده در خصوص تحقیقات صورت گرفته در این خصوص اشاره گردید و سه دسته‌بندی بر اساس انجام‌دهنده تحقیق، موضوع و طرز انجام و روش مطالعه و نیز رویکرد کلی تحقیق و نوع نگاه به شبکه اجتماعی مجازی و افراد فعال در آن ارائه شد.»

.

مطالعه‌ای در باب تاثیرات شبکه‌های اجتماعی مجازی بر سبک زندگی و اوقات فراغت جوانان

How Social Networks shape youth’s Lifestyle and Leisure time?

علی‌اکبر اکبری‌تبار[1]، دکتر جعفر هزارجریبی[2]

چکیده

بروز و ظهور انواع مختلف رسانه‌های اجتماعی تاثیرات عمیق و گوناگونی را بر زندگی افراد جامعه‌ی بشری داشته است. رواج‌یافته‌ترین گونه‌ی رسانه‌های اجتماعی که شبکه‌های اجتماعی مجازی است، با دارابودن شباهت‌های فراوان به جامعه‌ی انسانی و ارتباطات و تعاملات شکل گرفته در آن، جوانان را تا حد زیادی و بیش از اقشار سنی دیگر، به خود جذب کرده است. هدف مقاله‌ی حاضر ارائه‌ی نتایج مطالعه‌ی اسنادی صورت گرفته بر تحقیقات در خصوص تاثیرات شبکه‌های اجتماعی مجازی بر شیوه‌ی گذران اوقات فراغت جوانان و نیز سبک زندگی آنان بوده است. بنابراین مطالعات مختلفی که در این زمینه انجام شده است را مورد فراتحلیلی نظری قرار داده، تلاش کرده‌ایم یافته‌های آنها را با دیدگاهی نسبتا جامع مورد تلخیص قرار دهیم که این استخراج روندهای استفاده در دنیا مقدمه‌ای باشد برای مطالعه‌ی میدانی گسترده در خصوص تاثیرات شبکه‌های اجتماعی مجازی بر اوقات فراغت و سبک زندگی جوانان در ایران. نتایج تحقیقات حاکی از تاثیرات عدیده و چند وجهی این شبکه‌های اجتماعی مجازی بر زندگی جوانان و چگونگی گذران اوقات و تخصیص وقت آنها بوده است، این تحقیقات معتقد هستند که گونه‌هایی جدید از تعامل و ارتباط و شیوه‌هایی نوین از زندگی تحت تاثیر حضور در فضای مجازی، برای جوانان ایجاد شده است. در انتهای متن پیشنهاداتی کاربردی متناسب با کمبودهای موجود در زمینه آمار و اطلاعات بهره‌گیری از اینترنت، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مجازی در ایران به محققان آینده ارائه شده است.

واژگان کلیدی: شبکه‌های اجتماعی مجازی، رسانه‌های اجتماعی، جوانان، اوقات فراغت، سبک زندگی.


[1] دانشجوی دکتری رفاه اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی

[2] دانشیار گروه رفاه اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی

.

قابل ذکر است ارائه این مقاله با استقبال نسبی شرکت‌کنندگان مواجه گردید و سوالاتی در خصوص مسئله تحقیق و نیز آمارهای موجود از کاربران ایرانی فیس‌بوک و شبکه‌های اجتماعی مجازی پرسیده شد که آیا آمار موثق و قابل اعتنایی در این زمینه در ایران وجود دارد یا نه؟ که پیشنهادات کاربردی و نیز نتیجه فراتحلیل انجام شده بر روی مقالات و تحقیقات گذشته ایران و خارج از کشور در خصوص شبکه‌های اجتماعی مجازی را می‌توانید در فایل ارائه و اصل مقاله مشاهده کنید. برای دانلود فایل پاورپوینت از این لینک و برای دانلود متن کامل مقاله ارائه شده از این لینک استفاده کنید. تلاش می‌گردد در صورت امکان فایل صوتی ارائه و نیز توضیحات ارائه‌دهنده در آینده نزدیک به این مطلب اضافه گردد.

.

لینک وب‌سایت کنگره ملی سبک زندگی و اوقات فراغت جوانان

Advertisements

7 thoughts on “شبکه‌های اجتماعی مجازی و سبک زندگی جوانان

 1. سلام یه سوال از خدمتتون داشتم. من و دوستم داریم روی یک مقاله به این نام کار می کنیم Exploiting Trust-Based Social Networks for
  Distributed Protection of Sensitive Data

  در این مقاله راهکاری برای محافظت از داده های حساس توسط کاربران برای یک شبکه اجتماعی trust based ارائه شده . یک مدل داده و 5 نوع حمله رو در نظر گرفته و برای هر حمله هم یک شبه کد نوشته.در آخر هم یک سری نمودار بدست آورده. حالا ما میخوایم نتایج این مقاله رو روی یکی از نرم افزارهای شبکه های اجتماعی شبیه سازی کنیم. ما نمیدونیم اون مقاله از چه نرم افزاری استفاده کرده یا حتی کدهای واقعیش چی بوده. و باید خودمون شبه کدها رو کد کنیم به شکل یک الگوریتم به نرم افزار بدیم اما واقعا گیج شدیم و نمیدونیم چه نرم افزاری؟ شما می تونید راهنماییمون کنید؟ چه نرم افزاری همچین قابلیتی داره؟ ما به نویسندگان مقاله هم ایمیل زدیم اما جواب ندادن خواهشاً شما راهنماییمون کنید با تشکر فراوان

 2. سلام
  این مقاله بنده رو یاد عنوان پایان نامه دوستم انداخت: شبکه های اجتماعی مجازی و سبک زندگی جوانان. آقای افراسیابی/ دانشگاه امام صادق(ع)/ سال 90
  آیا ارتباطی میان این دو کار وجود دارد؟

  1. بله، درست است، پایان نامه ایشان توسط انتشارات سیمای شرق منتشر شده است و برای تهیه این مقاله آن کتاب را هم بررسی کردم، اما چون به طور خاص روی شبکه اجتماعی مجازی کلوب کار کرده بودند و رویکرد مقاله بنده کلی‌تر و گسترده‌تر و ناظر به کل شبکه‌های اجتماعی مجازی بود، استفاده کمی از آن شد. اما کار ایشان جزء یکی از معدود کارهای متمرکز بر روی یک شبکه اجتماعی مجازی ایرانی است که اتفاقا در انتهای ارائه در کنگره به این کتاب نیز اشاره کردم.
   امیدوارم در تحقیقات آینده‌شان موفق باشند.

 3. سلام.دانشجوي كارشناسي ارشد هستم و موضوع پايان نامم در خصوص شبكه هاي اجتماعي مجازي مي باشد.نياز به پرسشنامه دارم .شما مي تونيد به من كمك كنيد؟

 4. سلام من دانشجوی ارشد روانشناسی بالینیم موضوع پایان نامم رو تاثیرشبکه های اجتماعی بربلوغ جنسی زودرس وعملکردتحصیلی پسران انتخاب کردم ب پرسشنامه نیاز دارم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s