چرخش هستی‌شناختی در نظریه شبکه اجتماعی

این مطلب توسط آقای روح‌اله جلیلی نگارش یافته و در بخش روش‌شناسی منتشر شده است، به دنبال معرفی و طرح مسئله چرخش هستی شناختی در نظریه شبکه اجتماعی بوده است.

.

در این بحث کوتاه به چند مفهوم کلیدی اشاره می‌شود: اصالت ثبات یا تغییر؛ اصالت فرد، جامعه یا شبکه؛ بازگشت‌ناپذیری زمان.

هر اندیشه‌ای به مثابه دانش سیستماتیک از آبشخور هستی‌شناختی خاصی برخوردار است که تمام مدعاهای آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و عدول از این اصول به معنای عدم قوام بنیان‌های معرفتی آن خواهد بود. نگرش به جهان زندگی (از لحاظ مکانی و زمانی) و سعی در تحلیل فرایندهای جاری در آن، با توجه به تغییرات بنیادین در معادلات و روابط آن، مستلزم چرخشی هستی‌شناختی می‌باشد.

دانش رسمی و رایج همواره در تلاش بوده است تا با اصالت دادن به ثبات و ساختارمندی و تعیین جایگاه افراد در آن به تحلیل مسایل خود بپردازد، ولی با رشد فن‌آوری‌ها و دانایی بشر، و بازخورهایی که این رشد به بار آورده است برداشت از مفاهیم نیز با تغییر مواجه شده‌اند.

دوگانگی هستی‌شناختی سنتی «فرد» یا «جامعه» امروزه در حال رنگ باختن است. شارتیه تفکر درباره جهان اجتماعی را به مثابه تفکر درباره شبکه‌ای از روابط می‌داند. بنابراین، اصالت روابط مطرح می‌شود. با توجه به ماهیت متغیر روابط، لاجرم اصالت ثبات جای خود را به اصالت تغییر و تحول می‌دهد.

نگرش به جهان اطراف به مثابه شبکه‌ای از روابط پویا و هر آن در حال تغییر و تحول، مواجهه با آن را ساده‌تر و پیچیدگی‌های آن را قابل فهم‌تر می‌سازد.

هنگامی که یک فرد را در داخل شبکه‌ای از روابط تعریف کرده و هویت می‌بخشیم؛ فلذا زمان‌مندی نیز باید در تحلیل ما وارد شده و مد نظر قرار گیرد. هر چند برخی تغییرات از لحاظ مکانی برگشت‌پذیر به نظر می‌رسند ولی هرگز به لحاظ زمانی برگشت‌پذیر نیستند. تجربه‌ای که فرد از مجموعه‌ای از روابط کسب می‌کند و شبکه نیز به موجب حضور آن فرد به خود سازماندهی می‌پردازد؛ با حذف یا جابجایی به شرایط قبلی قابل حذف‌شدن نبوده و در حافظه شبکه تعریف می‌یابد.

بطور خلاصه، درک دنیای امروز مستلزم رویکردی شبکه‌ای بوده و شبکه را نیز باید به مثابه سیستمی پیچیده در نظر گرفت که اصالت هستی‌شناختی در آن دچار چرخش شده است و مقولاتی مانند تغییر و تحول، جایگاه رابطه‌ای و پایگاه شبکه‌ای و زمانمندی به منظور درک واقع‌بینانه از دنیای کنونی، مفاهیم کلیدی در تحلیل خواهند بود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s