معرفی کتاب: تحلیل شبکه‌ی اکتشافی با استفاده از نرم‌افزار پاجک

 

کتاب تحلیل شبکه‌ی اکتشافی با استفاده از نرم‌افزار پاجک

نوشتۀ: ووتر دنوی، آندرج مارور و ولادمیر باتاجلج

انتشارات دانشگاه کمبریج، سال 2005

نویسندگان کتاب در مقدمه بیان می‌کنند که این کتاب اولین کتابی است که نظریه و کاربردهای تحلیل شبکه اجتماعی را به همراه یکدیگر مطرح کرده است، البته این کتاب استفاده حرفه‌ای و پیاده‌سازی تحلیل شبکه اجتماعی با استفاده از نرم‌افزار پاجک را آموزش می‌دهد و در تمامی قسمت‌ها بخشی به چگونگی سنجش آن مورد با استفاده از این نرم‌افزار اختصاص یافته است. هدف از ارائه مطالب نظری به همراه مثال‌های کاربردی و چگونگی اعمال آنها با استفاده از نرم‌افزار را یادگیری از طریق انجام دادن[1] بیان کرده‌اند.

.

در مورد نویسندگان این کتاب، جالب توجه است که این کتاب، و همچنین نرم‌افزار پاجک حاصل تلاشی بین‌رشته‌ای از متخصصان رشته‌های فنی و علوم اجتماعی و انسانی است.  ووتر دنوی، متخصص تحلیل شبکه اجتماعی و به کارگیری آن در حوزه‌هایی مثل ادبیات، هنرهای تصویری، موسیقی و سیاست‌های هنری است. او استادیار روش‌شناسی و جامعه‌شناسی هنر در بخش مطالعات هنر و تاریخ در دانشگاه اراسموس رتردام است. آندرج مارور استادیار انفورماتیکِ علوم اجتماعی در دانشگاه لوبلیانا در اسلوونی است که نام رشته‌ی تخصصی او هم میان‌رشته‌ای است. او جوایز گوناگونی را در حوزه‌ی طراحی گراف‌ها از آن خود کرده است. ولادمیر باتاجلج استاد ریاضیات محض و محاسباتی در دانشگاه لوبلیانا در اسلوونی است.

.

مارک گرانووتر که خود یکی از شناخته‌شده‌ترین محققان تحلیل شبکه اجتماعی است این کتاب را ویراستاری کرده است؛ بیان می‌کند که این کتاب یکی از کتاب‌های مجموعه‌ی «تحلیل ساختاری در علوم اجتماعی» است که به ارائه‌ی رویکردهایی می‌پردازند که رفتار اجتماعی و نهادها را با ارجاع به روابط میان اجزای انسانی و گهگاه انتزاعی آنها تبیین و تحلیل می‌کند. این مجموعه با چهار استراتژی تحقیقاتی و علمی معروفی که هر کدام مدت‌زمانی بر جامعه‌شناسی و علوم اجتماعی سیطره داشته‌اند تفاوت دارد؛ آن چهار رویکرد عبارت‌اند از: الف) تلاش‌های تقلیل‌گرایانه برای تببین با تاکید بر هر کدام از کنشگران فردی به تنهایی. ب) تبیین‌هایی که به طور غیر رسمی بر مفاهیم انتزاعی چون «ایده‌ها، ارزشها، هماهنگی ذهنی و نقشه‌های شناختی» تاکید می‌کنند (بنابراین «ساختارگرایی» گذشته را باید از تحلیل ساختاری فعلی متمایز ببینیم. ج) جبرگرایی تکنولوژیکی و یا مادی. د) تبیین‌هایی که از «متغیرها» به عنوان مهمترین مفاهیم تحلیلی خود بهره می‌گیرند (به همان گونه‌ای که در مدل‌های «معادلات ساختاری» که بر جامعه‌شناسی دهه‌ی 1970 مستولی بودند مطرح می‌شد.) که به زعم آنان ساختار به جای آنکه کنشگران و موجودیت‌های واقعی اجتماعی را به یکدیگر متصل کند، متغیرها را به هم وصل می‌کند. بنابراین باید تاکید کرد رویکرد شبکه اجتماعی مثال بارزی از استراتژی تحلیل ساختاری است.

.

این کتاب 5 بخش دارد که 12 فصل را در خود گنجانده‌اند؛ در بخش اول به نام «مطالب بنیادی[2]» مطالب مقدماتی و تاریخچه کوتاهی از تحلیل شبکه اجتماعی ارائه شده است، در مورد ویژگی‌های تحلیل شبکه اکتشافی و ویژگی‌های شبکه و داده‌های رابطه‌ای مطالبی طرح گردیده است.

.

بخش دوم به انسجام[3] می‌پردازد. فصل اول این بخش به زیرگروه‌های همبسته و ویژگی‌های جرگه‌ها[4]، هسته‌ها[5] و اجزا[6] پرداخته است. در فصل بعدی این بخش، به ارتباطات دوستی و عاطفی پرداخته شده است که بعد از مقدمه‌ای نظریه توازن[7] و گراف‌های علامت‌دار شرح داده شده که پیش‌نیاز بحث بعدی با موضوع پیدا کردن توازن ساختاری و خوشه‌بندی است. در فصل بعدی این بخش ارتباط و مشارکت یا به نوعی مداخله و عضویت[8] مطرح شده است. در اینجا بحث شبکه‌های یک‌بعدی و دوبعدی طرح گردیده است که در شبکه‌ی دوبعدی فقط ارتباطات میان افراد صرف مطرح نیست بلکه گهگاه رخداد، موضوع و یا صفت خاصی می‌تواند واسطه‌ای شود که علاوه‌بر ارتباطات بین‌فردی ارتباطاتی نیز با واسطه‌ی آن موضوع در شبکه و بین کنشگران اجتماعی برقرار گردد.

.

بخش سوم، واسطه‌گری[9] است. در فصل آغازین این بخش بحث هسته و پیرامون مطرح شده است، موضوعاتی مثل فاصله و میانجیگری طرح شده که مقدمات فصل بعد با نام واسطه‌ها و پل‌ها[10] است. در فصل آخر این بخش هم به اشاعه[11] پرداخته‌اند.

.

بخش بعدی کتاب رتبه‌بندی[12] است، در میان فصول آن پرستیژ و وجهه‌اجتماعی، رتبه‌بندی، شجره‌شناسی و استناد و ارجاع مطرح شده‌اند و در بخش آخر کتاب با عنوان نقش‌ها، مبحث نسبتا جدیدتر مدل‌های بلوکی[13]طرح شده است.


[1] learn network analysis by doing it

[2] Fundamentals

[3] Cohesion

[4] Clique

[5] Core

[6] Component

[7] Balance theory

[8] Affiliationبه معنای ارتباط و یا مداخله‌ای که فردی در یک گروه یا موقعیت یا رخداد دارد

[9] Brokerage

[10] Brokers & Bridges

[11] Diffusion

[12] Ranking

[13] Block model

برای دریافت رایگان مطالب جدید ایمیل خود را وارد کنید:


14 پاسخ به ‘معرفی کتاب: تحلیل شبکه‌ی اکتشافی با استفاده از نرم‌افزار پاجک

 1. عالی بود. من از سر تنبلی و سرسری خوندن زیاد جدی نگرفتمش. فکر کنم یه مطالعه‌ی درست و حسابی به این کتاب بدهکارم. و البته یه تشکر بزرگ به سایت تحلیل شبکه اجتماعی.

  1. لطف داری، من خوشحالم که منابعی که معرفی می کنم رو مطالعه می کنی و این انرژی ادامه مسیر رو میده بهم (بی تعارف می گم) 🙂

   اینکه می گی از سر تنبلی و سرسری خواندن رو با وضعیت من مقایسه کن که هیچ منبع دیگه ای به فارسی پیدا نکردم و هنوزم ندیدم متنی طرز کار با نرم‌افزار پاجک رو توضیح بده، و من در یک زمان محدود که داشتم به دلیل مشکلات سخت افزاری که پیش آمد و توانایی های خوب این نرم‌افزار در تحلیل شبکه‌هایی با تعداد ارتباطات و گره‌های بسیار زیاد، به اون روی آوردم؛ اون موقع این کتاب رو مرحله به مرحله میخوندم و با فایل های تست، پیاده می کردم و یاد می گرفتم، واقعا سخت بود، ولی در عین حال بسیار شیرین

   🙂

 2. با سلام
  مطالب سایت شما من رو مشتاق کرد در خصوص ارتباط یا کاربرد شبکه های اجتماعی با مدیریت بازاریابی تحقیق کنم اگر ممکن هست منابعی در این خصوص رو به من معرفی نمایید. با تشکر

  1. با سلام و ادب

   در مورد مدیریت بازاریابی حقیقتش چون رشته‌ی بنده جامعه شناسی بوده و هست اطلاعات زیادی ندارم اما طی چند پروژه مطالعاتی را در باب بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی داشتم، که از جمله اونها مقاله‌ای هست که در فصلنامه کتاب مهر شماره 3 و 4 متعلق به انتشارات سوره مهر حوزه هنری چاپ کرده ام که با تماس با روابط عمومی انتشارات میتونید این فصلنامه رو تهیه کنید که کل مقالات این شماره‌اش در ارتباط با بازاریابی اجتماعی و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی بود

   موفق باشید

 3. با عرض سلام و احترام
  من به اطلاعاتی در جهت معرفی نرم افزار پاجک، چگونگی کار کاردن با آن و چگونگی دسترسی به آن احتیاج دارم.میشه محبت کنید در این زمینه من را راهنمایی کنید و اگه اطلاعاتی دارید به ایمیلم ارسال کنید؟ پیشاپیش از لطفتون سپاسگذارم.

  1. با سلام

   ایمیلی در این باره برای شما ارسال کردم
   و توصیه می کنم مطالب سایت شامل مطلب معرفی نرم افزارهای تحلیل شبکه را از اینجا و نیز مطلب معرفی منابع تحلیل شبکه از اینجا و اینجا را مطالعه کنید که اطلاعات مفیدی در ارتباط با نرم افزار پاجک و چگونگی دستیابی به آن ارائه کرده است.
   موفق باشید

 4. سلام آقای دکتر،
  من قسمت هایی از این کتاب رو مطالعه کردم. به نظرم بسیار خوب بود و با ترتیبی درست مطالب رو ارائه و تمامی جوانب رو بررسی کرده. هر چند من برای کارم از نرم افزار دیگری استفاده می کنم اما با مطالعه ی آن توانستم با یک نرم افزار دیگر آشنا بشم، نرم افزاری که پیش از این فقط اسمی از اون رو شنیده بودم. خواندن این کتاب، حتی بخشی از آن، رو به تمامی کسانی که قصد دارند در حوزه ی تحلیل شبکه های اجتماعی کار کنند توصیه می کنم. متن روانی هم داره. من که خیلی دلم می خواهد فرصت کنم تمام آن رو مطالعه کنم.

  1. با سلام

   ضمن تبریک بابت پشتکار شما و اینکه به مطالعه این کتاب بسیار عالی همت گمارده اید

   بسیار خوشحالم که از خواندن آن لذت برده و احساس می کنید معرفی مناسبی صورت گرفته است؛ به عقیده من این مطلب به هدف خود رسید. هدف در اینجا فقط اشاعه رویکرد علمی در مطالعه پدیده ها است.
   و از شما سپاسگذارم که لذت این مطالعه را با مخاطبان دیگر سایت به اشتراک گذاشته اید

   موفق باشید

 5. با سلام:
  راستش من هم مانندزینب به اطلاعاتی در جهت معرفی نرم افزار پاجک، چگونگی کار کاردن با آن و چگونگی دسترسی به آن احتیاج دارم.میشه محبت کنید اطلاعات خود رابه ایمیل من هم ارسال کنید؟ممنونم از لطفتان

 6. سلام وقتتون بخیر
  من فیزیک خوندم و موضوع پایان نامم ادغام شبکه ها بود . از استاد داورم اسم نرم افزار پاجک رو شنیدم. و دانلودش کردم .امکانش هست برای استفادش منو راهنمایی کنید . من میخوام در شبکه ی اقتصادی ازش استفاده کنم.
  ممنون

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s