معرفی کتاب: تاریخ تحول تحلیل شبکه اجتماعی

تاریخ تحول تحلیل شبکه اجتماعی

 

The Development of Social Network Analysis

A Study in the Sociology of Science

 

نویسنده: لینتون سی فریمن

Linton C. Freeman

تاریخ انتشار: 2004

ناشر: امپریکال

در این کتاب فریمن به دنبال بررسی تاریخ تحولات رخ داده در زمینه تحلیل شبکه اجتماعی از دیدگاه جامعه شناسی علم است و همانطور که در عنوان فرعی روی جلد کتاب نیز درج شده این کتاب بر اساس یک مطالعه‌ی جامعه شناسی علم انجام شده است. در مطالعاتی که در جامعه‌شناسی علم انجام می‌گیرد ضمن روایت رخدادهای مهم و تاثیرگذار و معرفی افرادی که تحولات اصلی را در موضوع مربوطه ایجاد کرده‌اند، تلاش می‌گردد زمینه و عوامل اجتماعی‌ای که باعث شده است پدیده مورد بررسی شکلی خاص بیابد نیز مطالعه گردد.

این کتاب با نقل جمله‌ای از «هوش راننده تاکسی» (1995) آغاز می‌شود که می‌گوید: «همگی ما بهم متصلیم، مانند شبکه‌ای نامرئی که نمی‌توانیم ببینیم». در صفحات اولیه کتاب دو عکس از کلاس‌های درس ژاکوب ال. مورنو و هریسون سی. وایت گذاشته شده است که بعد از مطالعه کتاب متوجه می‌شویم که به عقیده فریمن این دو فرد کسانی بودند که تحول اولیه و نیز رنسانس رخ‌داده در تحلیل شبکه اجتماعی را ایجاد و راهبری کردند. فریمن کتاب را به این دو فرد تقدیم می‌کند و جمله‌ای در وصف تاثیر آنها چنین می‌نگارد: «این اثر به ژاکوبک ال. مورنو و هریسون سی. وایت تقدیم می‌گردد. بدون فعالیت‌های گسترده این دو معلم-دانشمند رشته‌ی علمی تحلیل شبکه اجتماعی نمی‌توانست وجود داشته باشد.»

در مقدمه کتاب فریمن بیان کرده که این کتاب بر اساس مطالعات او و همچنین مصاحبه با تعداد زیادی از اولین فعالان رویکرد تحلیل شبکه اجتماعی نوشته شده است.

کتاب فریمن 205 صفحه دارد که عناوین فصول دهگانه آن بدین شرح است:

فصل اول: مقدمه

فصل دوم: دوران پیش از تاریخ؛ ریشه‌های ایده و رویکرد شبکه اجتماعی

فصل سوم: تولد اولیه تحلیل شبکه اجتماعی 1؛ سوسیومتری

فصل چهارم: تولد اولیه تحلیل شبکه اجتماعی 2؛ اولین فعالیت‌های هاروارد

فصل پنجم: تحلیل شبکه اجتماعی در طول دهه‌ی تاریک 1؛ دهه‌ی 1940

فصل ششم: تحلیل شبکه اجتماعی در طول دهه‌ی تاریک 2؛ دهه‌ی 1950

فصل هفتم: تحلیل شبکه اجتماعی در طول دهه‌ی تاریک 3؛ دهه‌ی 1960

فصل هشتم: رنسانس هاروارد

فصل نهم: نهادینه شدن

فصل دهم: ارائه‌ی خلاصه از کل کتاب و برخی نکات شگفت‌انگیز بیان نشده

فریمن فصل اول و مقدمه‌ی کتاب را با نقل قول پاراگرافی از آلن بارتون (1968)، جامعه‌شناس دانشگاه کلمبیا، شروع می‌کند که به 30 سال گذشته‌ی تحقیقات تجربی در علوم اجتماعی نقد وارد می‌کند:

«در 30 سال گذشته، تحقیق تجربی در مسائل اجتماعی تحت تسلط پیمایش با استفاده از نمونه‌گیری بوده است. اما همانطور که به کرات بیان شده، پیمایش، با انتخاب نمونه‌ای تصادفی از افراد، مثل چرخ‌گوشت جامعه‌شناختی است که افراد مختلف را از زمینه اجتماعی آنها جدا کرده و سپس تلاش می‌کند هیچ‌یک از افراد مورد مطالعه با یکدیگر تعامل و ارتباطی نداشته باشند. این تاحدی به مانند کار یک زیست‌شناس است که نمونه‌ی آزمایشگاهی خود را زیر میکروسکوپ قرار می‌دهد و به مطالعه هرکدام از هزاران سلول او می‌پردازد؛ در این حالت آناتومی و فیزیولوژی مغفول می‌ماند، ساختار و کارکرد در نظر گرفته نمی‌شود و تنها چیزی که باقی می‌ماند زیست‌شناسی سلولی است. اگر به دنبال فهم رفتار اجتماعی افراد هستیم و هدفمان فقط ثبت و ضبط صرف این رفتارها نیست، باید تلاش کنیم گروه‌های اولیه، همسایگان، همسالان، سازمان‌ها، دایره‌های اجتماعی و اجتماعات را بشناسیم و تمرکزمان بر روی تعاملات، ارتباطات، تکالیف نقش و کنترل و نظارت اجتماعی باشد.»

به دوستان علاقمند به آشنایی و یادگیری تحلیل شبکه اجتماعی توصیه می‌کنم حتما وقت بگذارند و این کتاب که جزییات رخدادهای این حوزه به خوبی در آن بیان شده رو مطالعه کنند. برای دوستانی که وقت کافی و یا علاقمندی زیاد برای مطالعه این کتاب رو ندارند این نوید رو می‌دهم که به همراه این مطلب سه مطلب دیگه نوشته شده که به تدریج در سایت منتشر میشه و خلاصه‌ای از فصول مختلف کتاب رو در ذیل عناوین تاریخ تحول تحلیل شبکه اجتماعی ارائه می‌کند، اگر امکان مطالعه این کتاب رو ندارید توصیه می‌کنم مجموعه‌ی این مطلب و مطالب سه‌گانه بعدی رو مطالعه کنید که با رئوس مطالب کتاب آشنایی پیدا کنید.


30 پاسخ به ‘معرفی کتاب: تاریخ تحول تحلیل شبکه اجتماعی

 1. با سلام و احترام
  به دنبال جمع آوری مطلب در مورد شبکه های اجتماعی (مطالب پایه،تعاریف،تئوری های مرتبط و مطالب مرتبط با مدیریت و رفتار سازمانی) بودم که با سایت پربار شما آشنا شدم.اگر مقالات یا کتبی در مورد موضوعات بالا دارین از کمکتون ممنون میشم.چه بصورت فایل و چه آدرس.
  در ضمن فکر میکنم در کتاب فوق بخصوص فصل اول و دوم مطالبی باشد که به کار من بیاید.
  با تشکر نوش آبادی

  1. از دو مورد بسیار خوشحالم

   یکی اینکه داری کتاب رو مطالعه می کنی

   و دوم اینکه از مطالعه آن لذت می بری و برات مفید بوده، به نظرم همین کافی هست و این مطلب تونسته به هدفی که داشته نائل بیاد

   متشکرم

 2. با سلام و احترام
  لطفا pdf و یا هر مطلبی در زمینه شبکه اجتماعی دارید خصوصا این کتاب رو برایم ایمیل نمایید با تشکر فراوان

  1. با سلام و احترام

   ضمن ابراز خوشحالی از علاقمندی شما به این حوزه
   اما فکر کنم توقع بسیار وقت‌گیر و سنگینی هست که با توجه به وقت کم بنده در این روزهای آخر سال 1390، اصلا ممکن نیست

   در پاسخ ایمیلی که فرستاده بودین تلاش کردم در حد توان و وقتم لینکهای مفیدی براتون ارسال کنم

   موفق باشید

 3. با سلام
  من برروي موضوع رسانه هاي اجتماعي در بازاريابي (Social Media Marketing)درحال تحقيق و بررسي جهت رساله كارشناسي ارشد هستم كه دراين خصوص با سايت و مطالب ارزنده شما آشنا شدم
  لطفا درصورت امكان مطالب و يا لينك هايي كه دراين خصوص مي تواند يراي من كاربردي باشد را ارسال فرماييد.
  بااحترام
  كياني

  1. با سلام و ادب

   در مورد مدیریت بازاریابی حقیقتش چون رشته‌ی بنده جامعه شناسی بوده و هست اطلاعات زیادی ندارم اما طی چند پروژه مطالعاتی را در باب بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی داشتم، که از جمله اونها مقاله‌ای هست که در فصلنامه کتاب مهر شماره ۳ و ۴ متعلق به انتشارات سوره مهر حوزه هنری چاپ کرده ام که با تماس با روابط عمومی انتشارات و یا مراجعه به سایت آنها در اینجا میتونید این فصلنامه رو تهیه کنید که کل مقالات این شماره‌اش در ارتباط با بازاریابی اجتماعی و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی بود

   موفق باشید

 4. سلام
  خدا قوت، واقعا سایت و مطالب جذابی دارید بنده به طور اتفاقی هنگامی که برای اطلاعات بیشتر در مورد عبارت تحلیل شبکه های اجتماعی جستجو می کردم یه پاور پوینت دیدم و از آنجا وارد سایت شما شدم و با خودندن مطالبتون کلا فضای فکریم تغییر کرد
  بنده رشته ام جامعه شناسی نیست وا صلا مطالعه ای در این زمینه ندارم بلکه فیزیک خوندم اما با مطالب شما بشدت به مطالعه و تحقیق در زمینه تحلیل شبکه های اجتماعی علاقه مند شدم.(دو روزه مدام تو سایت شما و گوگل هستم و مطلب می خونم اما چیز زیادی حالیم نمیشه!)
  آیا اصولا برای بنده امکان مطالعه و تحقیق در این زمینه وجود داره؟ اگه داره باید از کجا شروع کنم؟
  با تشکر
  منتظر راهنمایی شما هستم

  1. با سلام و احترام

   خوشحالم که فردی دیگر به علاقمندان حوزه شبکه های اجتماعی و تحلیل شبکه اجتماعی و مطالعه علمی در این زمینه اضافه شده است

   بله، تحقیقاتی را دیده ام که دقیقا در حوزه رشته ی شما کار کرده اند
   در این زمینه به زودی ظرف یک روز آینده ایمیلی خدمت شما ارسال می کنم

   با آرزوی موفقیت شما

 5. کتاب خوبی به نظر می رسد ممنون که معرفی کردید اگرامکان دارد فایل کتاب رابرایم بفرستید چون به شدت نیازمندم

 6. با سلام و سپاس از این اطلاع رسانی
  در صورت امکان فایل کتاب را برای بنده ارسال فرمایید
  سپاسگزارم

 7. با سلام
  من دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر هستم که به دنبال موضوع برای پایان نامه میگشتم که طی جستجو در اینترنت به سایت شما برخوردم که مطالب بسیار آموزنده و جالبی داره که منو جذب خودش کرده و خیلی علاقمند شدم پایان نامه خودم را در این خصوص بگیرم. لطفا بنده را راهنمایی کنید.
  و در صورت امکان مطالب و دانش خودتونو که بتونه بیشتر به من کمک کنه در اختیارم قرار بدید.
  با تشکر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s