فعالیت گروهی کتاب‌محور در شبکه‌های اجتماعی مجازی

در قالب بخش طرح‌های تحقیقاتی خودم و مقالات مرتبط با شبکه‌های اجتماعی، چکیده مقاله‌ای که در فصلنامه کتاب مهر  چاپ شد رو در اینجا به اشتراک می‌گذارم؛ شماره اول این فصلنامه برای اولین همایش رسانه‌های اجتماعی و کتاب که توسط انتشارات سوره مهر و در سالن مهر حوزه هنری برگزار گردید منتشر شد. جا داره از زحمات انتشارات سوره مهر که با همت اونها اولین همایش در زمینه رسانه‌های اجتماعی برگزار شد تشکر کنم.

فصلنامه کتاب مهر

فعالیت گروهیِ کتاب­ محور در شبکه­ های اجتماعی مجازی

بررسی گروه­ های مرتبط با کتاب در شبکه اجتماعی مجازی یو 24 (شبکه اجتماعی متخصصان ایران)

علی اکبر اکبری تبار

چکیده

هدف از مقاله حاضر کسب شناخت نسبت به فعالیت گروهیِ کتاب محور در شبکه ­های اجتماعی مجازی بوده است، بدین منظور از میان سه دسته عمده ­ای که به فعالیت گروهی مرتبط با کتاب در این شبکه ­ها می­ پردازند که عبارتند از شبکه­ های اجتماعی کتاب­ محور، حضور شرکت­ های چاپ و نشر و توزیع کتاب در شبکه­ های اجتماعی و گروه­ های زیرمجموعه­ ی شبکه­ های اجتماعی مختلف که موضوع شکل ­گیری و فعالیت این گروه ­ها کتاب بوده است، دسته سوم در شبکه اجتماعی متخصصان ایران (یو 24) مورد بررسی قرار گرفته است. در مقاله حاضر جهت انتخاب گروه­ ها و سنجش و مقایسه میزان فعالیت این گروه­ ها از هشت شاخص استفاده گردید: عنوان گروه، جایگاه گروه در دسته ­بندی موضوعی گروه­های یو 24، معرفی ­نامه مقدماتی گروه (که توسط مدیر گروه نوشته می­ شود)، تعداد اعضای گروه، تنظیمات گروه در ارتباط با عضوگیری و فعالیت اعضا، تعداد پیام­ها و یادداشت­های به اشتراک گذاشته شده در گروه، میانگین زمان به روز شدن گروه و میانگین تعداد نظرات نوشته شده برای هر یادداشت. بر اساس سه شاخص عنوان گروه و جایگاه گروه در دسته­ بندی موضوعی گروه­ های یو 24 و معرفی­ نامه مقدماتی گروه، گروه­هایی که در ارتباط با کتاب فعالیت داشتند مشخص گردیدند که تعداد آنها 8 عدد بوده است و در مرحله بعد با استفاده از 5 شاخص دیگر میزان فعالیت این گروه­ها مورد مطالعه و مقایسه قرار گرفته است. نتایج حاصل از این مطالعه بدین قرار است که از میان 1941 گروه فعال در شبکه اجتماعی متخصصان ایران (یو 24) 8 گروه در ارتباط با کتاب فعالیت داشته­ اند. از میان این گروه­ها بر اساس شاخص تعداد اعضا، گروه داستان کوتاه بیشترین تعداد اعضا و گروه ترجمه­ ی چند کتاب جدید، کمترین تعداد اعضا را دارا بوده ­اند. بر اساس شاخص تعداد پیام­ها، گروه داستان کوتاه بیشترین تعداد پیام­ها و گروه ترجمه ­ی کتاب، کمترین تعداد پیام­ها را به اشتراک گذاشته­ اند. بر اساس شاخص میانگین فعالیت گروه (میانگین زمان به روز شدن گروه) گروه داستان کوتاه، بیشترین میزان فعالیت را دارا بوده است و گروه ترجمه­ ی کتاب، کمترین میزان فعالیت را داشته است. بر اساس شاخص میانگین تعداد نظرات (کامنت­ ها به نوشته ­ها) گروه مطالب خواندنی، بیشترین میزان نظرات و در نتیجه بیشتری میزان جذابیت یادداشت­ها را داشته و بیشترین میزان بازخورد را ایجاد کرده و گروه ترجمه­ ی کتاب، کمترین میزان میانگین نظرات را داشته است.

واژگان کلیدی فارسی: پویایی گروهی، شبکه­ های اجتماعی مجازی، فعالیت گروهی کتاب­ محور، شبکه اجتماعی متخصصان ایران، یو 24

Keywords: Group Dynamics, Social Networking Sites (SNS), Book-based Group Activity, Iran Experts Social Networking Sites, U24


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s