معرفی کتاب با عنوان: تحلیل شبکه

منبع: http://www.jdmpress.com/ensani/more36.htm

تحلیل شبکه

تالیف دیوید نوک و جیمز اچ کاکلینسکی 
ترجمه مژگان عظیمی و مریم اسکافی
چاپ اول- زمستان 1387- شماره 374

176 ص-رقعی- قيمت 15000 ريال

معرفی کتاب

در طول دهه گذشته، مفاهيم و روش‌هاي تحقيق اجتماعي شبكه، خصوصاً در جامعه‌شناسي و انسان‌شناسي، دستخوش تحول شگرفي شده‌اند. آشنایی با این مفاهیم به خوانندگان رشته‌هاي علوم سياسي، تربیتی و رشته‌هاي مرتبط پيشنهاد می‌شود. تحليل شبكه در 1978، با شبكه بين‌المللي تحليل شبكه اجتماعي ( INSNA) و انتشار دو مجله آن (ارتباطات ) و (شبكه اجتماعي ) آغاز شده است. از آن زمان، مجموعه اي منتقد و فعال از دانشمندان پرنفوذ شبكه شكل گرفته است که عقايدشان از طرق متعدد به صورت نشریات و واحدهای درسي، اشاعه یافته و مي يابد.
به رغم منابع گسترده در زمینه تكنيک هاي آماري سنتي مثل رگرسيون، تحليل واريانس و مدلهاي خطي لگاريتم، تا كنون، فقط چند روش براي تحليل شبكه‌ در دسترس دانشجويان و متخصصان قرار گرفته است. بسياري از متون منتشر شده درباره تحلیل شبكه، توسط متخصصان این فن و برای افراد آشنا با آن نوشته شده که برای مخاطبان علاقه‌مند ولی ناآشنا (به بحث تحلیل شبکه) مناسب نیست، زيرا درک اصطلاحات، مفاهيم و تكنيك‌های آن برای آنان دشوار است. فصل اول اين كتاب، اساساً براي راهنمايي علاقه مندان به اين موضوعات طراحي شده است. اين فصل، شامل موارد زیر است:
1- ذکر فهرست وار ويژگي هاي مركزي تحليل شبكه
2- استناد به منابع اصلي براي مراجعه به جزئيات بيشتر
3- پیشنهاد كاربردهاي گوناگون براي تحقيق اجتماعي
برای خواندن این کتاب، غیر از یک زمینه آماری قوی، پيش فرض دیگری ضرورت ندارد.
سه فصل دیگر اين كتاب به موضوعات زیر اختصاص دارد. در فصل دوم، شبكه‌ها و داده‌هاي رابطه ای را معرفي مي‌كنيم. كاربرد آنها را با موضوعات واقعي متنوع، واحدهاي مشاهده و انواع داده‌ها نشان داده و با اتخاذ رويكرد ساختاري به منظور كشف الگوهاي نظم مبتنی بر مشاهدات تجربي، بر اهمیت تحلیل شبکه تاکيد مي ورزیم. در فصل سوم، به مشكلات مهم كنشگران تحليل شبكه، استنتاج از نمونه‌ها و ابزار جمع‌آوري داده‌ها در پيوندها و موضوعات خاص گوناگون در اندازه‌گيري روابط، توجه مي نماييم. در فصل چهارم، هم از ارائه ماتريسي و نموداري در برخي از نمونه هاي شبکه و هم از مقياس هاي اوليه ويژگي هاي شبکه بحث مي شود. ما تکنيک هاي متفاوتی را براي تحليل کمّي انواع متفاوت داده هاي شبکه ارائه خواهیم داد.
از آنجا که روش شناسي تحليل شبکه سریعاً در حال تغيير و بسیار گسترده است، نمی توان در این کتاب کم حجم بيش از يک بحث کلي ارائه داد. اما اگر این کار به خوبی انجام شود اميد است در پایان، خوانندگان، مزیت های روش‌های تحلیل شبکه را پذيرفته و به پيگيري موضوعات پيشرفته ادامه دهند. اگر اين مقدمه انگیزه خوبی براي مطالعات بعدي فراهم آورد، رضایت‌بخش خواهد بود.
(از مقدمه مولفین)

فهرست مطالب

مقدمه مولفین
1. مقدمه
2. مفاهیم اساسی
3. ‌جمع آوری داده ها
4. روش ها و مدل ها
پیوست

واژه نامه

منابع

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s